Dámské lyžařské bundy: 6 kritérií pro šťastnou ruku při výběru

Vybíráte lyžařskou bundu na víc než jednu sezónu? Objevte, na které parametry se zaměřit, aby výsledek splnil všechny vaše požadavky.  

Dejte si na čas

Rozmyslete si, co vše od bundy na hory očekáváte. Nestresujte se, pokud vám hledání trvá déle, než jste si mysleli. Je lepší strávit výběrem delší dobu, než na svahu zjistit, že jste vybrali špatně. Dámská lyžařská bunda musí být dostatečně odolná, dobře sedět a chránit před zimou i sněhem.

Čím se řídit při výběru lyžařské bundy?

Bundicky_Damske lyzarske bundy 2

1.   Velikost

Stejně jako všechno sportovní oblečení, by ani bunda na lyže neměla nikde škrtit a zbytečně obepínat. Zároveň ale dejte pozor, aby nebyla až příliš volná a neunikalo vám drahocenné teplo. Důležitý je dobrý pocit a volnost pohybu.

Zkuste si ji rovnou na oblečení, které nosíte na lyžování.

  • Oblečte si ji, zapněte až k bradě, zvedněte ruce a předkloňte se.
  • Poté se zvedněte, zhluboka nadechněte a rozpažte.

Jestliže vás i po této rozcvičce nikde netáhne, vybrali jste správnou velikost.

2.   Materiál

Lyžařské bundy se vyrábí nejčastěji ze syntetických vláken, hlavně polyesteru. Tento materiál dobře odolává větru, dešti i vodě a přitom zůstává prodyšný.

3.   Prodyšnost

Hodláte-li lyžovat v poklidném tempu, mohlo by vám být v příliš prodyšném materiálu chladno. Jestli ale patříte mezi akční lyžaře, oceníte odvod potu co nejdál od těla.

Na českých horách by vám měla stačit bunda s prodyšností 3000–5000 g/m2/24 hodin. Aby prodyšnost mohla fungovat na maximum, musíte pod svršek obléct kvalitní termoprádlo a ne jen „obyčejné“ bavlněné oblečení. Bavlna pot sice nasaje, ale zabrání jeho odpařování. A pak už vás ani sebeprodyšnější svršek nezachrání.

4.   Vodní sloupec

Vodní sloupec také udává schopnost materiálu odolávat vodě. Čím vyšší hodnota, tím odolnější.

  • Lyžařská bunda by měla mít alespoň 3 000 mm vodního sloupce.
  • Pokud očekáváte ochranu i před vytrvalým deštěm a silným větrem, volte kvalitní membránu s vodním sloupcem silným minimálně 10 000 mm.
  • Další možností je bunda se zátěrem, což je speciální vrstva, která se nanáší na tkaninu. Zabraňuje prosakování vody a zároveň umožňuje odpařování potu.

Zimní bundy bývají vybavené také lepenými švy, které podporují její nepromokavost.

Bundicky_Damske lyzarske bundy 1

5.   Zateplení

Se zateplením, nebo bez? Pokud jste na svahu akční a celý den se nezastavíte, při pohybu se zahřejete dostatečně a zateplení nepotřebujete. Jestliže jste rekreační lyžařkou nebo se teprve učíte, zateplení oceníte. I v tomto případě ale dbejte na prodyšnost materiálu a dobrý odvod potu.

6.   Kapsy, kapuce a další vychytávky

Při jízdě na lyžích potřebujete dostatečný počet kapes, kam umístíte klíče, doklady, telefon, brýle, kapesníky, peníze a skipas. Hodit se vám bude odnímatelná kapuce a vyšší límec, který chrání krk před chladem a vlhkem.

Určitě oceníte i takové detaily, jako je odvětrávání v podpaží, voděodolné zipy, prodloužený zadní díl, manžety na rukávech s otvory pro palce, suchý zip u vnějších rukávů nebo odepínací sněhový pás, díky kterému se vám pod bundu nedostane žádný sníh. Velkým plusem jsou reflexní prvky, které oceníte při zhoršené viditelnosti i během nočního lyžování.

Už máte jasno? Začněte vybírat:

Bundicky_Damske lyzarske bundy 3