cs-CZ
Čeština
cart
Košík
menu

Jak prát zimní bundy: Od péřovek až po softshellky

Pořídili jste si novou bundu na lyže nebo do města a hledáte, jak o ni správně pečovat? Projděte si kompletní návod na praní zimních svršků všeho druhu.

Jak prát péřové bundy krok za krokem

Péřovky jsou lehké, nemačkají se a užijete je na horách i ve městě. Se správnou údržbou vás budou hřát dlouhé roky.

1.   Obejdete se i bez čistírny

Péřovku nemusíte nosit do čistírny. S klidem ji hoďte do pračky. Řiďte se symboly na štítku, který najdete v bočním švu na vnitřní straně nebo uvnitř náprsní kapsy. Štítek vás ujistí, že materiál smíte doma prát a sušit a při jaké teplotě.

2.   Nepoužívejte běžný prací prášek a zapomeňte na aviváž

Pravé peří pokrývá vrstva ochranná vrstva tuku, kterou by běžný prostředek mohl vymýt, a snížit tak izolační schopnosti. V drogerii se podívejte po pracím prášku na oděvy s obsahem peří. Aviváž nepoužívejte – narušuje strukturu a pevnost látky.

3.   Vyndejte obsah z kapes

A to i všech vnitřních a postranních. I malý papírový kapesník dokáže nadělat pořádnou paseku.

4.   Zapněte všechny zipy a knoflíky

Zamezíte tak zbytečnému opotřebení při praní.

5.   Navolte šetrné praní bez ždímání

Pokud můžete, vyberte prací program na peří nebo outdoorové oblečení. Používá teplotu do 40 °C a speciální pohyby bubnu, které podporují odolnost proti vlhkosti a prodyšnost materiálu. Pokud vaše pračka žádný z těchto programů nenabízí, zvolte program pro jemné prádlo. Vypněte fázi ždímání a odstřeďování a po máchání jen vypusťte vodu.

6.   Ani sušení nenechávejte náhodě

·       Volné sušení

Péřovku klidně nechte volně uschnout na sušáku.

  1. Po vyndání z pračky ji jemně vyždímejte, pověste na ramínko a nechte odkapat přebytečnou vodu.
  2. Pokud nasaje příliš mnoho vody, můžete ji vložit mezi dvě osušky a ty přitlačit k sobě.
  3. Každých pár hodin s péřovkou jemně zatřeste, aby se uvnitř netvořily velké chuchvalce peří.
  4. Nakonec ji položte do vodorovné polohy pro ochranu vnitřní struktury.

Vyhněte se sušení na topení nebo přímém slunci, které by mohlo peří přesušit a polámat. Podle výrobců nepatří volné sušení mezi ideální způsoby, protože hrozí vznik plísní. Pokud ale budete místnost pravidelně větrat a zamezíte kumulaci vlhkosti, nemělo by se nic stát.

·       Sušička

Právě jste dosušili jiné prádlo? Nechte sušičku chvilku vydechnout a vychladnout.

  1. Nastavte program s velmi nízkou teplotou, který zaručí jemné zacházení.
  2. Do bubnu sušičky vhoďte i pár změkčovacích míčků, které peří během sušení načechrají.

Jak prát softshellové bundy

Softshellky odolávají větru a odpuzují vodu. Jsou tak ideální pro pobyt v zimní přírodě. Softshell navíc vyniká vysokou mechanickou odolností. Nebojte se praní své oblíbené pánské či dámské softshellové bundy. Kvůli usazování nečistot, které ucpávají póry a zamezují dýchání materiálu, je čištění nezbytné.

1.   Na drobné nečistoty stačí hadřík

Kdykoliv si všimnete drobné špíny, setřete ji jemně navlhčeným hadříkem. Na větší znečištění nebo pot už je nutná pračka. Vždy sledujte štítek s pokyny výrobce a dbejte na jeho doporučení. Vyprázdněte veškeré kapsy, zapněte zipy a otočte celý svršek narubySoftshell perte vždy samostatně, abyste zabránili poškození nebo obarvení jiným prádlem.

2.   Perte speciálním prostředkem bez aviváže a bělidel

I na softshell budete potřebovat speciální prací prostředek. Běžný prášek by totiž mohl vlákna nenávratně poškodit. Když nepochodíte v drogerii, zajděte do obchodu s outdoorovým oblečením, kde bývají těmito pracími prostředky vybavení.

Vynechte aviváž, která by bundě sice dodala příjemnou vůni, ale ohrozila by její funkční vlastnosti. Ze stejného důvodu nejsou vhodná ani bělidla a změkčovadla vody.

3.   Navolte 30 °C a šetrné praní

Nechte bundu pořádně vymáchat, aby se z ní dostal všechen prací prášek. Neuvádí-li výrobce jinak, neždímejte ji a nesušte v sušičce. Nechte ji oschnout na ramínku a vodu nechte volně odkapat.

4.   Prodlužte životnost impregnací

Impregnace softshellku ošetří, prodlouží její životnost a obnoví ochranné funkce. Seženete ji v tekuté formě i ve spreji. Někdy bývá součástí samotného pracího prostředku, takže jednoduše vyřešíte dvě mouchy jednou ranou.

Jak prát bundy s membránou

Tzv. hardshell účinně odvádí pot. Proto vyniká i při zimních sportech, kde se zapotíte. Nepropustí dovnitř vlhkost, takže zůstanete i v dešti, sněhu a větru v teple a suchu.

Membrána se však postupně zanáší a pot dál nemůže odcházet. Aby vlhkost nezůstávala uvnitř a funkce bundy se opět obnovila, je důležité oděv pravidelně prát a impregnovat.

1.   Volte nízkou teplotu bez ždímání

Zvolte prací program určený pro jemné prádlo a ohlídejte, aby voda nebyla teplejší než 30 °C. Na pracím prostředku, který seženete v každém obchodě s outdoorovým oblečením, nešetřete. Nelijte do pračky aviváž, bělidlo ani změkčovadlo. Velmi důležité je dostatečné máchání, aby se z bundy odplavily veškeré zbytky pracího prostředku. Vynechte ždímání a oděv nechte volně proschnout na sušáku.

2.   Po vyprání obnovte funkčnost teplem

Podpořte funkčnost ochranné vrstvy teplem sušičky nebo žehličky. Obnovíte tak její prodyšnost a voděodolnost. Sušička to zvládne za 30 minut při 60 °C. Nemáte-li sušičku, vezměte do ruky žehličku a přes utěrku nebo ručník povrch párkrát přejeďte po celé ploše. Použijte přitom nejnižší stupeň vhodný pro jemné materiály.

3.   Prodlužte životnost impregnací

Nejlépe po každém třetím až čtvrtém praní. Aplikujte rozprašovačem ve vodorovné poloze. Zajistíte, aby tekutina ihned nestekla dolů a měla dostatek času se vsáknout. Prostředek dávkujte tak dlouho, než povrch přestane impregnaci absorbovat. Celý proces urychlíte hadříkem, kterým tekutinu jemně do materiálu vetřete.

Jak prát dětské oblečení

dětských péřovek a softshellek postupujte stejným způsobem, a to i v případě, že je dítě alergik. Jelikož jde o svrchní vrstvu, neměly by nadělat speciální prostředky na kůži žádnou neplechu.

Uložení po sezóně

Až se zima nachýlí, před uložením všechno oblečení vyperte, řádně vysušte a naimpregnujte. Ve skříni pak na vás počká rovnou připravené na další sezónu.

Přejeme krásnou zimu v suchu.

Vyberte si:

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.