Chcete si v suchu a teple užívat zimní radovánky? Navrstvěte pod bundu termoprádlo. Ochrání vás od vlhka, zimy i nadměrného pocení.
Oblečení s termoregulačními vlastnostmi chrání od větru, zimy i vlhkosti. Udrží vás v teple a odvádí přebytečný pot. Vyrábí se většinou ze syntetických vláken – buď z polyesteru, nebo polypropylenu. Seženete i kousky z merino vlny, perfektní pro nejchladnější dny.
Hodně lidí stále tápe v tom, jak termoprádlo funguje. K častým mýtům patří názor, že „funkční“ oblečení je nadřazený pojem pro celoroční izolační vrstvu. Termo či thermo prádlo pak má být poddruh určený do zimy. Není tomu tak. Jde o jedno a to samé.
Termo (thermo) tedy nutně neznamená, že je prádlo teplé, ale že má termoregulační schopnosti. Zateplené druhy do zimy mají zevnitř jemný chlup.
Zohledněte:
Dobří výrobci vás vždy informují o tom, zda materiál pruží (je stretchový) a zda-li spíše hřeje, nebo chladí.
Na základní vrstvu termo spodního prádla, ponožek, kalhot a trika oblečte další kusy oblečení. Složení vrstev závisí na ročním období, intenzitě a druhu sportovní aktivity a také na tom, jak velké teplo máte rádi.
Pro maximální využití funkčního prádla je důležité ho správně vrstvit. Nejoblíbenější a nejčastější taktiku představuje třívrstvý systém. Zajistí teplo a zároveň zabrání přílišnému pocení. Hodí se na horách i při zimních procházkách městem.
Tady hraje termo prádlo hlavní roli. Při výběru myslete hlavně na to, aby vám dobře sedělo, neškrtilo a zároveň nikde neplandalo. Pro optimální funkci a odvádění potu musí perfektně přiléhat na tělo. Ke zvýšení komfortu šijí výrobci funkční prádlo s plochými švy, které nedráždí kůži a lépe přilne k pokožce.
Během podzimních a zimních měsíců je potřeba obléct další vrstvu. K ověřeným materiálům patří fleece. Dobře dýchá, hřeje, pohlcuje vlhkosti a odvádí pot.
Pouhé termoprádlo s fleecovou mikinou vás nezachrání od mrazu a silného větru. Sáhněte ještě po nepromokavé, prodyšné a větruodolné bundě.
Výsledný outfit vás zahřeje a přitom nenechá koupat ve vlastní šťávě ani při náročnější aktivitě. Při výběru bundy hledejte materiály typu polyester nebo polyamid s funkční membránou. Typickým příkladem třetí vrstvy je softshellová bunda nebo kabát s vnější ochrannou vrstvou.
Naprostá většina výrobců doporučuje termoprádlo prát pouze ručně a ve studené vodě. Když už prát v pračce, pak na nejnižší stupeň a nízký počet otáček.
Při praní do bubnu nikdy nepřidávejte aviváž, která vlákna zanáší. Dávejte přednost pracímu gelu určenému speciálně pro funkční prádlo. Tabu jsou také různá změkčovadla a bělidla. Oblečení nechte volně uschnout. Pokud výrobce povoluje sušičku, pak určitě na nižší otáčky. Nežehlete.
Teď už víte, jak prádlo vybírat i jak se o něj správně starat. Přejděte do sekcí: