cs-CZ
Čeština
cart
Košík
menu

Průvodce evropskými ferraty a přípravou na cestu

Lákají vás ferraty a chcete se o nich dozvědět víc? Objevte ty nejlepší evropské destinace i seznam všech nezbytností, bez kterých se v horách neobejdete.

Bundicky_pruvodce_ferraty_1

Co jsou ferraty?

Zajištěné cesty v jinak nepřístupném horském terénu. Těší se stále větší oblibě začátečníků i zkušených horalů. Možná je znáte i pod označením via ferrata z italštiny nebo německým názvem klettersteig.

Stezky mají 3stupňové značení obtížnosti a tomu odpovídající vybavení – jisticí ocelové lano, železné stupačky, žebříky a další pomůcky pro jednodušší a bezpečnější výstup. Díky nim se mohou do horských výšin podívat zkušení horolezci i nadšenci, kteří touží po adrenalinovém zážitku.

3 stupně obtížnosti

Modrá

Modrá barva značí nejnižší obtížnost. Trasa je lehká a vhodná i pro turisty s minimálními zkušenostmi. Nezřídka na nich potkáte celé rodiny při pohodovém výstupu.

Červená

Na těžkou červenou trasu se vydejte pouze v případě, že už máte s vysokohorskou turistikou zkušenosti. Děti raději nechejte doma.

Černá

Obzvlášť obtížná ferrata si žádá znalosti horolezeckých technik a větší zkušenosti s vysokohorskou turistikou.

Další hodnocení obtížnosti

Stále častěji se k hodnocení obtížnosti ferrat používají stupně A, B, C, D a E nebo I, II, III, IV a V. Jedná se o posloupnost od lehké přes mírně obtížnou, těžkou, velmi těžkou až po extrémně náročnou trasu. Někdy bývá hodnocení doplněné také o slovní popis a další informace o terénu.

Nepřeceňujte své síly

Mějte na paměti, že „papírová“ obtížnost vychází z běžných klimatických podmínek pro danou oblast. Když se počasí zhorší, může se i jednoduchá trasa proměnit v peklo. Váš výkon ovlivní také délka přístupové cesty k ferratě, kvalita spánku, jídla i pitný režim. Nikdy se nepřeceňujte a na výšlap se co nejlépe připravte.

Nejoblíbenější destinace

Bundicky_pruvodce ferraty 2

Česká republika

  • Pastýřská stěna – v centru města Děčín je pro nadšence připravený celý komplex ferrat. Ideální jako první zkušenost s výšlapem bez rizika, že vám na cestě dojdou síly.
  • Vodní brána – poblíž města Semily se nachází cvičná ferrata střední obtížnosti.
  • Kočičí kameny – hezká trasa u malebných Lázní Libverda.
  • Bečov nad Teplou – ferraty přímo v místní botanické zahradě. Nabízí 5 tras různých obtížností.
  • Slánská hora – poblíž města Slaný najdete 6 krátkých zajištěných cest.
  • Tábor – krátká trasa ideální pro začátečníky.
  • Velká dohoda – ferratový park v přírodním areálu Moravského krasu 30 km od Brna.

Italské Dolomity

Dolomity patří k nejznámějším a nejoblíbenějším destinacím pro vysokohorskou turistiku. Dobře připravené trasy lákají na krásné výhledy. Najdete tu ferraty lehké, těžké i velmi obtížné. Užijete si panoramata hor, skalních soutěsek, lesů i travnatých plání.

Rakouské Alpy

Ferraty jsou v Rakousku velmi oblíbené. Každý rok jich přibydou desítky. Za vyzkoušení stojí Raxalpe nebo vzdušné hřiště Hohe Wand se zajímavě protkanými cestičkami.

Trasy jsou většinou krátké, za den jich stihnete i několik. Pár výjimek však najdete. Například Hochschwab. Ke zdolání zdejší 1000 metrů vysoké skalní stěny si radši nechte celý den. Odměnou vám budou krásné výhledy, romantický lanový most a jeskyně.

Těžko vybrat z rakouských krás tu největší. Dle obliby turistů možná Solná komora. Pokocháte se tu průzračně čistými jezery, vysokými skalními stěnami a zalesněnými vrcholky.

Švýcarsko

Švýcarsko – především Bernské Alpy – nabízí trasy pro začátečníky i pokročilé s výhledem na třítisícové velikány. Ferraty jsou zde dobře zajištěné a nabízí krásné výhledy na okolní přírodu. Mezi klasiky patří Tierbergli Klettersteig, Rotstock Klettersteig, Mürren-Gimmelwald, Kandersteg-Allmenalp a Gantrisch Klettersteig.

Co potřebuji na ferraty? Hlavně dobré oblečení a boty

Bundicky_pruvodce ferraty 3

1.   Pevné pohorky

Obujte si pevné trekingové boty. Musí dobře izolovat a odolat všem povětrnostním podmínkám. I v chladu a mokru udrží vaše nohy suché. Dbejte také na to, aby bota měla pevnou gumovou podešev a vnitřní polstrování. Zaručí vám spolehlivou podporu.

2.   Teplý svetr nebo mikina

Mikina nebo svetr z fleece materiálu vám zaručí pohodlí. Fleecové mikiny jsou měkké, hřejivé a příjemné na nošení. Výhodou je odvod vlhkosti a rychlé schnutí v případě deště nebo zvýšeného pocení. Do vysokohorských oblastí dejte přednost flísce s vysokým límcem.

3.   Větrovka

Jako další vrstvu oblečení volte nejlépe voděodolnou softshellovou bundu. Vyberte si bundu s vysokým límcem, který vám ochrání krk i bradu a nastavitelnou odnímatelnou kapucí.

4.   Čepice a rukavice

Hlavu chraňte tenkou, ale zároveň teplou čepicí. Myslete na to, že přes čepici budete muset ještě navléct ochrannou helmu. Hodí se také kožené nebo cyklistické rukavice. Ochrání dlaně a zároveň umožní bezpečný úchop stupaček a žebříku.

Co dalšího s sebou na ferraty?

Kromě oblečení, dobré obuvi, jídla a pití si přibalte i pár následujících pomocníků pro bezpečnější cestu.

Na modré trasy stačí základní vybavení:

  • úzký batoh, který projde i soutěskou
  • horolezecká helma
  • úvazek
  • odsedávací smyčka
  • karabiny
  • tlumič pádu
  • jisticí set
  • lezecké rukavice či rukavice bez prstů
  • lékárnička
  • turistická mapa
  • GPS

Ke zdolání obtížnějších tras už budete potřebovat i horolezeckou výbavu. Přibalte lano o délce cca 20 m a slaňovací pomůcky. Hodí se i pomůcky pro stav nouze, jako je reflexní oblečení a výstroj v jasných barvách (žlutá, oranžová, červená, modrá, bílá).

Vybavte se na Bundicky.cz

Bundicky_pruvodce ferraty 4

phone
Zavolejte nám
chat
Nebo nám napište na
Přihlášení
Nemáte ještě účet?Zaregistrujte se.